Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hubkař

hubkař – lidové pojmenování outsidera

Sedmatřicetiletý císař František I. působil zcela opačným dojmem, než car Alexandr. Byl to Romanovec z Habsburského rodu.

Hubený, svým vzezřením nevzhledný, s nedbalým držením těla, povadlé tváře, lysé čelo, zatím poslední článek dlouhého řetězce habsburských vládců. Vzhledem připomíná spíše zkostnatělého, pedantského guberniálního úředníka než císaře. Sám o sobě říká, že by byl dobrým dvorním radou a podle toho také chápe svůj úřad i svou hodnost. Konzervativec, milovník pořádku, apatický melancholik, bez zálib, bez vášně, bez humoru. Svou mentalitou i zjevem stařec, třebaže mu je teprve 37 let. V podstatě je to malá měšťácká duše, která chce mít svůj klid a kvůli němu je rozhodnuta zastavit i čas. Je to člověk lhostejný ke svému okolí, ke svým poddaným i k osudu vlastní říše. V předvečer války s Napoleonem si prý posteskl:

"Francouzi nás už brzy zase napadnou, patrně budeme znovu biti. Potom tedy začneme
zase vyjednávat."

Z Vídně před Napoleonem utekl i s celým dvorem do Brna a odtud do Olomouce. Když opouštěl Vídeň, pod schody svého Hradu hořce plakal. Jakoby byl říkal: "Oni mi berou mé bábovičky a já si nebudu mít s čím hrát!" S carem Alexandrem se sešel 19. listopadu 1805 ve Šternberku na Olomoucku a odtud pak spolu putovali se čtvrtou spojeneckou Kolowratovou kolonou, společně s Kutuzovem, ke Slavkovu.

Ve své době jej nazývali přezdívkou "Hubkař". Dole na Moravě se tehdy říkávalo, když chtěli někoho varovat: "Habes nepošel jak Hubkař ho Slavkova!" Odtud pak vzniklo to české - abys nedopadl jak hubkař